Galvanoterapia alebo galvanizácia
Galvanoterapia patrí k moderným metódam prístrojovej kozmetiky, ktorá podporuje hojenie a omladenie pleti. Galvanoterapia je spoločný názov pre prístrojové metódy, ktoré sú založené na pôsobení galvanického prúdu na pokožku v kombinácii s kozmetickými prípravkami. Táto metóda bola pomenovaná podľa talianskeho lekára Luigi Galvani, zakladateľa experimentálnej elektofyziológie.
Čo je galvanoterapia
Galvanoterapia je využitie jednosmerného elektrického prúdu s nízkym napätím na terapeutické a kozmetické účely. Využíva elektrický prúd s nízkou intenzitou do 50 mA a nízkym napätím 30-80 V.
Tkanivá obsahujú roztoky solí a koloidné systémy. Koloidy sú látky, ktoré sú zložené z drobných častíc rozptýlených v inej látke. Koloidy nekryštalizujú, ale pri kontakte s vodou tvoria husté lepkavé roztoky. Vyššie uvedené látky sú súčasťou telesných tekutín, žľazového tkaniva (epitelu) a svalov. Ich molekuly a ióny sa rozkladajú na malé elektricky nabité častice. Nepretržitý prúd prechádza cez tkanivá a vyvoláva v nich fyzikálno-chemické zmeny.
Vplyvom galvanického prúdu sa koncentrácia iónov modifikuje, čo spôsobuje podráždenie kožných receptorov. Treba povedať, že ľudské telo nie je veľmi dobrý vodič. Vodivosť závisí od dobrých vodičov a množstva tukového tkaniva, ktoré predstavuje istú prekážku pre elektrické impulzy.
Preto pri využívaní galvanoterapie dochádza k podráždeniu kožných receptorov. Aplikácia galvanického prúdu sa robí prostredníctvom elektród, ktoré sa prikladajú na konkrétne časti tváre. Vďaka podráždeniu nervových zakončení sa do nervového systému dostávajú impulzy, ktoré vedú k pozitívnym fyzikálno-chemickým zmenám.
Prekonaním odporu kože sa elektrický prúd nepohybuje priamočiaro, ale prechádza časťami najmenšieho odporu. Keď sa galvanický prúd šíri biologickými tkanivami, rôznorodo vplýva na ľudský organizmus. Ľudská koža, ak nie je poškodená, má vysoký prah odporu a nízku elektrickú vodivosť. Preto galvanický prúd preniká do tela cez medzibunkový priestor, cez nervové a svalové vlákna, a tiež prostredníctvom výstupov mazových a potných žliaz.
Procedúra prebieha vo forme kurzov, nie viac ako dvakrát za mesiac. Celý kurz pozostáva z 5 – 8 procedúr. Pre dosiahnutie dlhodobého výsledku sa odporúča opakovať kurz po dvoch alebo troch mesiacoch.
Výhody a nevýhody galvanoterapie
Galvanoterapia prostredníctvom mierneho pôsobenia na vnútorné systémy organizmu spôsobuje rozšírenie krvných ciev, vedie k syntéze takých dôležitých látok, ako sú napríklad: endorfín, serotonín, heparín. V dôsledku týchto reakcií sa zlepšuje zásobovanie buniek, funkcia mazových žliaz, zvyšuje sa priepustnosť buniek a ich obranné funkcie.
Priaznivý účinok na organizmus má spojenie galvanického prúdu s liečivami. Liečivá prenikajú hlboko do kože bez toho, aby ju poškodili alebo narušili jej celistvosť.
Galvanoterapia je silný biologický stimulátor celého organizmu. Okrem pôsobenia na kožu, pomáha prenikaniu aktívnych liečiv do bunkového tkaniva. Vďaka tomu galvanoterapia:
zlepšuje krvný obeh; zlepšuje spracúvanie sacharidov a bielkovín; aktivizuje regeneračné procesy v organizme; priaznivo vplýva na orgány a systémy organizmu.
Výhody galvanoterapie:
- dobrý výsledok bez chirurgického zákroku;
- bezbolestná procedúra;
- koža zostáva neporušená;
- nehrozí infekcia;
- nie je potrebné rehabilitačné obdobie;
- žiadne vedľajšie účinky a komplikácie.
Keď už hovoríme o výhodách danej metódy, netreba zabúdať aj na jej nevýhody:
- dobrý výsledok dosiahnete až po niekoľkých procedúrach;
- nepríjemné pocity, kovová chuť v ústach počas procedúry a aj po nej;
- výrazné začervenanie kože;
- veľa kontraindikácií
Indikácie na použitie procedúry
Procedúra sa používa, ak máte:
- suchú a ovisnutú kožu;
- citlivú pokožku;
- jemné a hlboké vrásky;
- výraznú pigmentáciu;
- kuperózu (rozšírené cievky) a rosaceu (zápalové ochorenie);
- akné a čierne bodky;
- opuchy a tmavé kruhy pod očami.
Kontraindikácie
Procedúra sa neodporúča v prípade:
- poruchy krvotvorby;
- tuberkulózy;
- rakoviny a autoimunitného ochorenia;
- narušenej celistvosti tej časti kože, ktorá má byť ošetrená;
- akútnych a chronických chorôb v pokročilom štádiu;
- kožných chorôb (dermatitída, ekzém);
- aterosklerózy;
- ochorenia kardiovaskulárneho systému;
- tehotenstva a dojčenia;
- prítomnosti kardiostimulátorov alebo kovových protéz